Dieta BARF dla psów

Właściciele zwierząt w trosce o ich zdrowie poszukują optymalnych sposobów żywienia pupili. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań jest dieta BARF. Za skrótem kryje się pełna nazwa: Biologically Appropriate Raw Food, a metodę takiego żywienia opracował australijski naukowiec dr Ian Billinghurst. Zaproponowana przez niego dieta ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników, ale na pewno warto poznać jej podstawowe założenia.

Specyfika diety BARF

Ideą tego sposobu żywienia jest odzwierciedlenie żywienia biologicznego psów – nacisk położony zostaje na produkty świeże, nieprzetworzone, pozbawione sztucznych dodatków, barwników, przeciwutleniaczy i produktów zbożowych. Rezygnacja z obróbki termicznej mięsa i warzyw ma pozwolić na zachowanie naturalnie występujących w nich witamin i minerałów, a dodatkowo dostarczać niezbędnych enzymów, przeciwutleniaczy i bakterii.

Żywienie psa zgodnie z dietą BARF

Decydując się na dietę BARF, należy zadbać o jej zróżnicowanie. Orientacyjne proporcje poszczególnych typów produktów przedstawiają się następująco: surowe mięso i kości – 60%, warzywa – 15%, podroby – 10%, surowe dodatki (wśród nich np. jaja, algi, olej rybi, jogurt) – 10%, owoce – 5%.

Istotne jest także zróżnicowanie podawanych w obrębie danej grupy produktów. Wśród mięs mogą się znaleźć zarówno wołowina, jak i mięso z kurczaka, polecane podroby to: surowe serca, wątroby, żołądki, nerki, a warzywa, których nie powinno zabraknąć w diecie to m.in.: seler, koper, pietruszka, marchewka, szpinak, pomidory.

Ostrożnie należy podawać kości – nie mogą być gotowane ani bardzo twarde. Wśród warzyw zabroniona dla psów jest cebula, a ostrożnie należy podawać także kapustę, kalafior, rzodkiew, fasolę, groch i ziemniaki.

Wady i zalety diety

Żywienie BARF ma swoich zwolenników i przeciwników. Wśród zalet diety wymienia się z pewnością fakt, że pies staje się żywszy, bardziej energiczny, ustępują dolegliwości alergiczne, a także niektóre choroby skórne, dotykające układ kostny czy organy wewnętrzne.

Przeciwnicy BARF zwracają jednak uwagę, że sposób żywienia może negatywnie odbić się na zachowaniu psa, powodując zaburzenia behawioralne.

św. Filipa 23, 31-150 Kraków

714-058-006

kontakt@zkwp-czestochowa.org.pl