Stres niebezpieczny dla kotów

Koty kojarzą się z niezależnością i indywidualizmem, nawet ich właściciele nie zawsze zdają sobie sprawę, że ich pupile są w rzeczywistości bardzo wrażliwi. Reakcje poszczególnych osobników mogą się różne, ale wszystkie negatywne wydarzenia w swoim życiu koty odbierają silnie i mogą one stać się dla nich przyczyną stresu.

Kocie reakcje na stres

Stres uruchamia u kotów reakcje obronne, służące przywróceniu utraconego komfortu. Na pewno wpłynie to na ich zachowanie, które zaniepokojeni właściciele opisują najczęściej jako nietypowe i dziwne. Zwierzak staje się lękliwy, apatyczny, unika kontaktów z ludźmi, nawet z właścicielem, nie podejmuje także lubianych wcześniej zabaw. Niepokój negatywnie odbija się też na codziennych zabiegach pielęgnacyjnych wykonywanych przez koty – ich futro może stać się więc matowe i skołtunione. Najbardziej zauważalne i dotkliwe dla właścicieli będą takie zachowania jak załatwianie się poza kuwetą oraz niszczenie mebli.

Długotrwały stres niekorzystnie odbija się także na zdrowiu zwierzęcia. Pierwsze objawy będą związane z zaburzeniami jedzenia – jego unikaniem, bądź przeciwnie: nadmiernym objadaniem się. Silny bodziec stresowy może także prowadzić do pojawienia się chorób układu odpornościowego, nerwowego i moczowego. Niekiedy reakcje organizmu bywają bardzo gwałtowne, ale zdarza się też, że organizm zwierzęcia ulega stopniowemu wyniszczeniu.

Jak radzić sobie ze stresem u kota

Uważni właściciele powinni zauważyć pierwsze symptomy nerwowości u kota i jego negatywne skutki. Wówczas należy podjąć działania, mające na celu uspokojenie zwierzęcia. Najbardziej pożądane byłoby na pewno całkowite wyeliminowanie czynnika stresogennego. Jeśli jest to niemożliwe konieczne będzie chociaż jego ograniczenie i zapewnienie kotu spokojnego miejsca, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Nieskuteczne będą natomiast wszystkie gwałtowne reakcje, bo tylko pogłębią problem.

św. Filipa 23, 31-150 Kraków

714-058-006

kontakt@zkwp-czestochowa.org.pl